09365495434

خانواده برتر و موفق و بلوغ زودرس کودکان

در یک خانواده برتر و موفق والدین به تمام مراحل رشدی فرزندشان توجه دارند. و یکی از مراحل مهم در زندگی هر کودک و هر انسان  چه مرد و چه زن مرحله بلوغ می باشد. که این مرحله برای عبور از کودکی به بزرگسالی بسیار مهم می باشد.

اما گاهی اتفاق می افتد که بلوغ زودتر از زمانی که باید شروع شود. خود را به رخ شخص می کشد. که می تواند خالی از اشکال نباشد. ووالدین گرامی در امر فرزندپروری باید در این زمینه کمی بیشتر دقت داشته باشند. تا هم مسبب بلوغ زودرس نشوند .

و هم گاهی از موارد در بلوغ زودرس نیاز به کمک متخصصان پزشکی ،روانپزشکی و مشاوره می باشد.در یک خانواده برتر و موفق والدین به تمام مراحل رشدی فرزندشان توجه دارند. و یکی از مراحل مهم در زندگی هر کودک و هر انسان  چه مرد و چه زن مرحله بلوغ می باشد. که این مرحله برای عبور از کودکی به بزرگسالی بسیار مهم می باشد. اما گاهی اتفاق می افتد که بلوغ زودتر از زمانی که باید شروع شود.

خود را به رخ شخص می کشد. که می تواند خالی از اشکال نباشد. ووالدین گرامی در امر فرزندپروری باید در این زمینه کمی بیشتر دقت داشته باشند. تا هم مسبب بلوغ زودرس نشوند . و هم گاهی از موارد در بلوغ زودرس نیاز به کمک متخصصان پزشکی ،روانپزشکی و مشاوره می باشد.
مرحله بلوغ در پسران و دختران در اثر تعدادی از تغییرات هورمونی بدن است که در سطح مغز، هیپوفیز، غده فوق کلیه و در نهایت غده های جنسی شامل بیضه ها و تخمدان ها ایجاد می شود.

اولین علامت بلوغ در پسران بزرگ شدن بیضه هاست و در ادامه بزرگ شدن عضو تناسلی و رویش موهای زهار خواهد بود. این تغییرات از ۱۰ سالگی به بعد کم کم شروع می شود، ولی در ۱۲ تا ۱۵ سالگی کاملا نمایان می شود.براساس تعاریف بالا در صورتی که در یک پسر قبل از ۹ سالگی بلوغ شروع شود، بیماری بلوغ زودرس مطرح می شود و باید ارزیابی و بررسی ها انجام شوند.اولین قدم در این ارزیابی ها اندازه گیری هورمون هاست. زمانی که هورمون های ترشح شده از هیپوفیز ـ که به آنها «گنادوتروپین» می گوییم ـ بالا باشد، آن وقت بررسی مغزی مثل ام آر آی برای یافتن توده های احتمالی لازم است. اگر چه در اغلب موارد توده ای در مغز نیست و مشکل حساسیت زیاد سلول های هیپوفیز و هیپوتالاموس است که باعث ترشح زیاد هورمون شده است.

با این وجود بررسی مغزی می تواند یک توده مغزی یا بیماری عفونی در مغز را آشکار کند.در بیشتر موارد بلوغ زودرس، میزان هورمون های هیپوفیزی یا همان گنادوتروپین ها که در اصطلاح علمی اف اس اچ و ال اچ هستند،بالا نیست.

بیماری هایی مثل بزرگی مادرزادی غده فوق کلیه، تومورهای غده آدرنال و در نهایت تومورهای بیضه می تواند با ساختن مقادیر زیاد هورمون جنسی مردانه (آندروژن) بلوغ زودرس را در پسران ایجاد کند، البته گاهی هیچیک از این موارد وجود ندارد و فعالیت زیاد سلول های سازنده هورمون مردانه علت ماجراست.

 

💢اهمیت تشخیص بموقع بلوغ زودرس
اهمیت تشخیص بموقع بلوغ زودرس همان طور که شرح داده شد، در درجه اول یافتن علت هایی است که شامل بیماری های توصیف شده می شود. در درجه بعد سرکوب تولید هورمون های مردانه در یک پسر کم سن و سال به ۲ دلیل اهمیت دارد؛ اول این که تغییرات بلوغ اگر در سن کمتر از سایر کودکان رخ دهد، باعث ناراحتی و عدم تطابق کودک با محیط می شود و بنابراین باید با دارو بلوغ را تا حدی که شبیه دیگران شود، به تاخیر انداخت و دوم این که بلوغ زودرس، اگرچه باعث رشد ناگهانی قد می شود، ولی خیلی زود صفحه رشد استخوان ها بسته شده و رشد را متوقف می کند. در نتیجه این کودکان معمولا قد نهایی کوتاه تری نسبت به آنچه با توجه به قد پدر و مادر برایشان پیش بینی می شود، پیدا خواهند کرد.

💢درمان بلوغ زودرس در پسران
در نهایت باید گفت درمان صحیح بلوغ زودرس در پسران به تشخیص علت آن بستگی دارد که گاه یک تومور مغزی خوش خیم علت ماجراست که برداشته می شود و کودک نجات می یابد. گاه یک تومور در بیضه ها عامل ماجراست و گاهی نیز بزرگی غده فوق کلیه یا حساسیت سلول های هورمون ساز علت بیماری است که با درمان دارویی بهبود پیدا می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *