09365495434

راز تمرکز

کارگاه راز تمرکز

جلسه اول

تمرکز گمشده انسان عصر حاضر :

نهنگ ها که از حیوانات عظیم الجثه دریا هستند ، از ریز ترین موجودات دریا یعنی پلانکتون ها تغذیه می کنند . این نکته یکی از نشانه هایی ست که خداوند برای توجه و تعلیم ما آدمیان در جهان آفرینش قرار داده است.

به سبک تغذیه نهنگ دقت کنید؛ بهتر است که سبک و سیاق تغذیه روحی و فکری خود را شبیه به سبک تغذیه نهنگ ها بسازیم. اما چطور؟ یعنی سعی کنیم با نشانه ها زندگی کنیم؟!

همه ما انسان ها  با توجه به نقش ها و مسئولیت هایی که داریم برای زندگی پیش روی خود برنامه هایی داریم و موضوعاتی حول این برنامه در فکرمان گنجانده ایم و توجه و تمرکزمان تنها روی همین موضوعات متمرکز است و گویا موضوعات و موارد خارج از اینها اهمیت ندارند. در حالی که اگر قرار باشد سبک تغذیه فکری خود را به سمت نهنگی سوق دهیم با  این نوع سبک تغذیه تفاوت های زیادی دارد.

نشانه ها :

ریزموجودات اطراف هر آدمی هستند که مسئول رشد او  می باشند و دقیقا در کانون فکر و تمرکز او جای ندارند؛ همان مواردی که پیش تر گفته شد برایمان از اهمیت خارج اند ، در حالی که این ریز موضوعات برخلاف تصور ما به شدت حیاتی هستند.

و اما نشانه شناسی :

دعوت به زندگی با حجم زیادی از توجه است .

اینکه گفته میشود مثل نهنگ ها باشید ، یعنی کانون تمرکز خودتان را بجای اینکه تنها حول محور کار و فعالیت های خود نگاه دارید، گسترش داده تا نشانه ها شما را به جلو هدایت کنند مصداق این کلام در قرآن نیز آمده : ((….اینها با ستاره ها هدایت میشوند. ))

اطراف ما پر از جهل و نادانی و غفلت (درست مثل ظلمت شب تاریک ) است،

دور هر آدمی پر از چیز هایی است ما هیچ خبری از آنها نداریم و یا اگر هم می دانیم خیلی اندک است هر از گاهی اطراف ما را ستاره هایی روشن میکند که اتفاقا همین ها نشانه هایی سرنوشت ساز هستند اما متاسفانه ما به آنها بی توجه هستیم.

بطور مثال  کتابی از دوستی هدیه میگیریم و یا بطور اتفاقی تماسی دریافت می کنیم و یا بطور اتفاقی ……

اگر کمی دقت کنیم متوجه می شویم که اطراف ما پر از نشانه هایی است که تنها با کمی توجه می توانیم تغذیه فکری بهتری را به کمک آنها داشته باشیم…

و اما تمرکز روی منفی یا مثبت؟؟

 

تحقیقات نشان داده است که :

مردمانی که مثبت اند ، ساده لوح نیستند ؛ آن ها فقط روی خوبی ها تمرکز می کنند …

اکثر مردم تمایل دارند که بیشتر به سوی یک طیف از خوش بینی و بدبینی گرایش داشته باشند ، این مطلب را هرگز نادیده نگیرید ؛ انسان ها موجودات پیچیده ای هستند و هیچ چیزی و فردی مانند  یک نوع شخصیت کامل وجود ندارد!!

ما فقط تصور می کنیم که در انتخاب های خود کاملا چشمانمان را باز میکنیم !

شما باید زندگی واقعی را ببینید ، به جای تمرکز بر روی بدی، روی مسائلی متمرکز شوید که شما را خوشحال تر می کند و از آنجا که انفجار اتفاقات روزانه اجتناب ناپذیر است ، شما فقط با یک دید درست، فرصت های بسیار زیادی برای زندگی خود پیدا خواهید کرد..

با خودتان واقع بین باشید ؛ گاه افرادی را به دلیل خوش بینی و نگاه زیبا به زندگی ، ساده لوح و نادان مینامیم ؛ این کمال قضاوت ناعادلانه و نادرست است.

انسان هایی که به این شکل در اطراف خود میبینید زیر سنگ زندگی نمی کنند.. ،در حقیقت به دلیل تفکر مثبت و درخشانی که دارند در زندگی همه خوبی و مثبت را به خود جذب می کنند .

ما باید یاد بگیریم که چگونه تصورات غلط را در مورد خوش بینی اصلاح کنیم و در زندگی بهترین رکورد زیبایی را به سمت خود پرتاب کنیم..

گاه حتی در اوج سختی ها لحظه ای توقف کردن و نگاه کردن به درخشش خورشید و ابرهای شناور شده میتواند در دید شما یک تفاوت بزرگ ایجاد کند.

یک نظریه بین مردم  وجود دارد که افراد خوش بین با هوش نیستند و در واقع با منفی های زندگی آشنایی ندارند ! آنها منفی بودن را مانند دیگران تصدیق می کنند اما خودشان تصمیم میگیرند تا روی مثبت ها تمرکز کنند و هرگز خود را از حقایق نیز جدا نمی کنند  ، فقط به خود اعتماد دارند و خوب نگاه می کنند و در کنار تمرکز مثبت ها روی منفی ها می جنگند تا محکم به سمت جلو بروند و از حال خود لذت ببرند. از اشتباهات چشم پوشی می کنند ، و نیز از خود توقع ندارند که بهترین باشند. آن ها برای کمتر از موفقیت تلاش نمی کنند و در جاه طلبی و انگیزه بی نظیرند. این افراد برای اهدافشان به سرعت از شکست خارج می شوند و تلاششان را جهت  دهی دوباره می دهند.

به انسان هایی که به زندگی تان عشق می دهند ؛ اعتماد کنید…

شما مسئول تمام زندگی خود هستید

چیزهایی در زندگی شما وجود دارند که شما به هیچ وجه به آن ها توجه نمی کنید ، در واقع افزایش تواناییتان بر روی سرکوب دیدگاه منفی ؛ کلید کنترل و در نهایت رفاه روح شماست…

در مقاله بعد با ادامه مطالب ما همراه باشید..

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *