چگونه مدیتیشن کنیم؟ (برای افراد مبتدی)
چگونه مدیتیشن کنیم؟ (برای افراد مبتدی)

چگونه باید مدیتیشن کنیم؟ در اینجا به شما یاد خواهم داد که کجا مدیتیشن کنیم، چگونه مدیتیشن کنیم، چگونه بنشینیم و اینکه باید به موسیقی گوش دهیم یا خیر؟ حتی می­خواهم به شما بگویم که چگونه مغزتان را خاموش کنید.

کجا باید مدیتیشن کنیم؟
شاید به شما گفته شده که هر جایی می­توانید مدیتیت کنید! اما به نظر من باید مکانی آرام را انتخاب کنید که کسی مزاحمتان نشود. آنجا می­تواند اتاق خوابتان باشد، یا ماشین یا کتابخانه و یا حتی جنگل هم می­تواند باشد. جایی که خیلی ساکت و آرام است.

چه مدت زمانی باید مدیتیشن کنیم؟
من پیشنهاد می­کنم که برای ۵ تا ۱۰ دقیقه آن را انجام دهید اما خیلی مهم است که آلارم تنظیم کنید. چون اگر این کار را نکنید مدام با خودتان می­گویید آیا ده دقیقه تمام شده یا هنوز باید ادامه دهم؟ در حالی که در حین مدیتیشن نباید به چیزی فکر کنید و کیفیت آن خیلی مهم تر از کمیت آن است.

به نظرم ده دقیقۀ کامل و حاضر و هشیار بودن خیلی بهتر از آن است که زمان طولانی تری آن را انجام دهید اما تمرکز نداشته باشید.

بدنمان باید در چه حالتی باشد؟
بیشتر مردم می­گویند که موقع مدیتیشن نباید دراز بکشید اما من زیاد موافق نیستم. من شخصاً روزی دو بار مدیتیشن می­کنم. یک بار صبح و یک بار قبل از رفتن به رتخخواب. و تنها  دلیلم برای مدیتیشن در شب، راحت تر به خواب رفتن است. پس شب ها دراز می­کشم اما صبح ها می­نشینم. چون نمی­خواهم دوباره به خواب بروم.

اما اگر روزانه فقط یک بار مدیتیشن می­کنید حتماً نشسته آن را انجام دهید. و توصیه می­کنم صبح ها این کار را انجام دهید.

چطور باید بنشینیم؟
برای همۀ افراد مبتدی، من نشستن روی صندلی را پیشنهاد     می­کنم. با چشمانی بسته، سر رو به جلو، کمر صاف. و دستانتان را آرام روی پا هایتان قرار دهید.

راهبان بودایی را دیده­اید که چهار زانو با کف پا رو به بالا می­نشینند؟ این یک روش مناسب برای مدیتیشن است. اما بیشتر افراد تازه وارد در این حالت احساس راحتی نمی­کنند. البته بد نیست آن را امتحان کنید. اما توصیه می­کنم به حالت چهار زانوی معمولی بنشینید و اگر راحت نبودید روی صندلی بنشینید.

وقتی مدیتیت کردن به یک عادت روزانه تبدیل شود، کم کم می­توانید به حالت راهب بودایی بنشینید.

آیا باید به موسیقی گوش دهیم؟ این به خودتان بستگی دارد. برای افراد مبتدی پیشنهاد می­کنم که به یک آهنگ ملایم مثل پیانو و یا صدای طبیعت گوش دهند. اما مدیتیشن بدون موسیقی هم هیچ مشکلی ندارد.

خوب حالا وقت یک چیز خیلی مهم است! زمانی که مدیتیشن می­کنیم، چه باید بکنیم و به چه چیز هایی باید فکر کنیم؟

تکنیک های مختلفی برای مدیتیشن وجود دارد. اما روشی که من معمولاً انجام می­دهم، مدیتیشن ذهن آگاهی نام دارد. این یکی از قدرتمند ترین تکنیک های مدیتیشن در جهان است و همۀ کاری که باید انجام دهید این است که فقط روی تنفس تان تمرکز کنید.

وقتی که نشسته­اید باید از طریق بینی دم و بازدم را انجام دهید اما نکتۀ کلیدی در این است که همۀ تمرکزتان را روی تنفس تان بگذارید. مثل احساس هوایی که به بینی شما ضربه می­زند.

چطور هوا بدن و ریه های شما را پر می­کند؟ مکث جزئی بین دم و بازدم تان. این توجه مترکز چیزی است که باعث می­شود مغزتان از فکر کردن دست بکشد. ممکن است که خیلی از افراد مبتدی که مدیتیشن را انجام می­دهند بگویند که من هنوز فکر می­کنم، من احساس خارش می­کنم، نمی­توانم آن را انجام دهم و مدیتیشن به درد من نمی­خورد.

این کاملاً طبیعی است و انتظار می­رود که همۀ اینها را تجربه کنید. من حدود ۶ سال است که روزی دو بار مدیتیت می­کنم هنوز هم گاهی اوقات در صورتم احساس خارش می­کنم یا فکر هایی به مغزم می­آیند؛ اما اگر به تنفس ادامه دهید و به روند مدیتیشن اعتماد کنید، افکار و خارش ها سرانجام از بین می­روند.

با این حال اگر هنوز هم در تلاش برای فکر نکردن هستید می­توانید از ترفند تنفس پسر کوچک من استفاده کنید. وقتی از طریق بینی نفس می­کشم، شکمم را کمی بیرون می­دهم. مثل اینکه دارم شکمم را با هوا پر می­کنم. این کار به عنوان تنفس شکم شناخته می­شود و نوعی نفس کشیدن است.

می­دانم که کمی ساده و مسخره به نظر می­آید اما قول می­دهم اگر کمی آن را امتحان کنید خیلی احساس بهتری خواهید داشت. حتی در طول زندگی روزمره تان.

چگونه می­توانیم به این کار عادت کنیم؟

بهترین راه برای ساختن یک عادت، ایجاد محرک عادت است. محرک عادت می­تواند هر چیزی باشد که شما را تحریک کند تا با عادتی که می­خواهید بسازید، عادت کنید.

مثلاً من دوستی دارم که می­خواهد عادت کند هر روز به کتاب های صوتی گوش کند. هر بار که غذا می­خورد به کتاب های صوتی گوش می­داد پس محرک عادت او خوردن بود. هر وقت می­خواست غذا بخورد با خودش می­گفت وقت گوش دادن به کتاب صوتی است.

اگر صبح ها مدیتیت می­کنید به نظرم از چیزی مثل دوش گرفتن برای محرک عادت استفاده کنید. یعنی درست بعد از دوش گرفتن وقت مدیتیشن است. یا به خودتان بگویید: تو نمی­توانی قهوه صبحت را یا صبحانه ات را قبل از مدیتیشن کردن بخوری!

اما اگر هیچ کدام از اینها کار نکرد، باید یک تابلوی بزرگ پشت درتان بزنید که می­گوید: شما نمی­توانید تا زمانی که مدیتیشن نکردید، خانه را ترک کنید.

نرگس فولادلو

Visits: 34

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 14 =