09365495434

چگونگی موفقیت یک ایده با نوشتن طرح توجیهی

ایده به فکر یا راه حلی برای حل مسئله و رفع نیاز می گویند. برای انجام ایده ها ابتدا باید آنها را بررسی کنیم که آیا امکان عملی شدن و انجام دادنشان  ممکن است  یا خیر.

یکی از مهم ترین ابزار برای بررسی میزان موفقیت ایده تهیه و نگارش طرح توجیهی برای اجرای آن است.

طرح توجیهی به گزارشی  می گویند که امکان موفقیت و اجرایی شدن یک ایده را از ابعاد فنی، بازاریابی و اقتصادی بررسی و امکان سنجی می کند. درواقع طرح توجیهی با بررسی شرایط و ابعاد مختلف یک ایده به امکان موفقیت و دستیابی به اهداف را برای ما روشن می کند.

در این نوشتار ما به اهمیت تهیه طرح توجیهی در موفقیت یک ایده  می پردازیم.

اگر موفقیت یک ایده را برابر با اجرایی شدن و ارائه محصول و یا خدمات مورد نظر را  به بازار هدف  بدانیم؛ می­توان گفت که با نگارش و تهیه طرح توجیهی برای ایده خود می توان میزان احتمال موفقیت یک ایده را تا حد امکان افزایش داد. زیرا با تهیه طرح توجیهی شخص صاحب ایده به صورت دقیق و شفاف تر و با تکیه بر شاخصهای منطقی هر بخش به امکانسنجی  ایده  مورد نظر می پردازد که درصورت عدم موفقیت و توجیه پذیری در یک زمینه سعی در رفع و اتخاذ تصمیمات اصلاحی برای ایده خود می کند. یعنی با کمک طرح توجیهی ایده خود را مورد کنکاش و بررسی  قرار داده و میزان موفقیت آنرا افزایش می دهد.

از سویی دیگر اکثر صاحبان ایده نمی توانند به صورت شخصی ایده خودرا عملیاتی کنند و  برای عملیاتی کردن آن نیاز به سرمایه گذارمالی  ویا شریک در زمینه های مختلف با توجه به نوع ایده خود دارند. یکی از مناسب ترین ابزار برای  معرفی ایده و جذب مشارکت نقدی و غیر نقدی تهیه و نگارش طرح توجیهی است. زیرا افراد مورد نظر با مطالعه  طرح مورد نظر می توانند بررسی کنند که آیا سرمایه گزاری و مشارکتشان در طرح توجیه اقتصادی دارد یا خیر که  پاسخ این سوال خود را پس از مطالعه طرح توجیهی و با تکیه بر مطالب ذکر شده در گزارش طرح توجیهی  مستندات ارائه شده ذیل آن به دست می آورند.

یکی دیگر از موارد مهم برای افراد صاحب ایده دریافت تسهیلات دولتی می باشد این تسهیلات و امکانات شامل واگذاری زمین، انشعابات مختلف و بهرمندی از معافیتها مالیاتی و سایر طرح های تشویقی دیگر می باشد. درواقع در بسیاری از موارد  موفقیت یک ایده یا طرح به دریافت از امکاناتی نظیر معاوفیتها و تسهیلات دولتی بستگی دارد. به همین خاطر می توان  با تهیه طرح توجیهی مناسب در خصوص ایده مدنظر و ارائه آن به مراکز مورد نظر از تسهیلات و امکانات دولتی بهره مند شد. درواقع امکان  پذیرش افراد وایده هایشان  برای بهرمندی از تسهیلات تحت تاثیر طرح توجیهی ارائه شده توسط متقاضیان می باشد.

 

 

۱۰ نکته از کارآفرینان موفق

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *