09365495434

۳ درس مهم پدر و مادر ثروتمند به فرزندانشان

پدر و مادر تأثیر­گذار ترین افراد در زندگی ما هستند. و صرفه نظر از اینکه چه زندگی­ ای می­توانستند به ما بدهند، نباید از آنها شاکی باشیم. چون قطعاً همۀ تلاش­شان را کردند!

در اینجا شاید شما فکر کنید که من دارم از آنها شکایت می­کنم، اما این طور نیست. من همیشه قدردان آنها هستم. اما در حقیقت معتقد هستم چیز هایی وجود دارد که اگر والدین من زود تر به من آموزش می­دادند، قطعاً در آن زمینه ها بهتر می­شدم. من آنها را سرزنش نمی­کنم چون آنها هم انسان هستند و هیچ کس کامل نیست.

اما اگر شما پدر و مادر هستید، حتماً این موارد را به فرزندان خود یاد بدهید. و اگر نوجوان هستید، یادگیری این نکات زندگی­تان را صد برابر می­کند.

پدر و مادر هایمان همۀ تلاش­شان را کردند که ما زندگی خوبی داشته باشیم و رنج هایی که آنها تحمل کردند را بچه هایشان تحمل نکنند و یک زندگی بهتر از آنها داشته باشند. به همین دلیل ما را به بهترین مدارس فرستادند، به نمرات ما توجه زیادی کردند و می­خواستند تا ما به دانشگاه برویم تا سرانجام در یک شرکت شغل خوب با درآمد ثابت پیدا کنیم.

هر چند که من قدردان آنها هستم اما برنامۀ آنها، به من آزادی اقتصادی نمی­داد! و فقط می­توانستم ماه به ماه حقوق ام را خرج کنم. وقتی بزرگ تر شدم و خودم تجربه کسب کردم، فهمیدم که اگر بخواهم زندگی­ام تغیید کند، باید ریسک هایی را بپذیرم.

پدر و مادرمان خیلی ما را دوست دارند و می­ترسند با ریسک کردن آسیب ببینیم. بنابراین ما را تشویق می­کنند تا یک مسیر سنتی تر را انجام دهیم. اما متأسفانه با انجام کار هایی که همه انجام می­دهند، شما به جایی خواهید رسید که همه هستند.

برای داشتن درآمدی بیشتر از آنچه اکثر مردم دارند، شما باید مسیری متفاوت را طی کنید. مسیری که اغلب پر خطر است. و این چیزی است که والدینی مثل والدین من، آموزش آن را از فرزندانشان دریغ می­کنند.

ما در خانه تقریباً در مورد پول حرف نمی­زنیم. و این چیزی بود که فقط والدین دربارۀ آن صحبت می­کردند. آنها معتقد بودند وقتی بزرگ شویم، خودمان همه چیز را یاد می­گیریم! به نظر آنها، لازم نیست یک بچه خودش را با یاد گرفتن این مسائل اذیت کند، بلکه الان زمان بازی کردنش با هم سن و سال هایش است!

اما حقیقت این نیست که چون بزرگ شدید، سواد مالی هم پیدا کردید. اینها ربطی به هم ندارند! تنها راه یادگیری، این است که یا آن را تجربه کنید یا از یک نفر دیگر یاد بگیرید.

آیا به یاد دارید که پدرتان برایتان توضیح داده باشد که چرا برخی افراد مالیات بیشتری نسبت به دیگران پرداخت می­کنند؟! آیا والدین تان در مورد انواع مختلف درآمد برایتان توضیح دادند؟ و یا اینکه چرا برخی افراد درآمد بالایی دارند، و بعضی فقط تلاش می­کنند تا سر ماه پول داشته باشند؟

پول روش کار خاصی دارد. قوانین و اصول خودش را دارد که برای به دست آوردن آن، باید یاد بگیریم. بله البته وقتی بزرگ شدید و با مشکلات مالی رو به رو شدید یاد می­گیرید. اما بهتر نیست وقتی هنوز سن مان کم است، آنها را یاد بگیریم تا بتوانیم تصمیمات عاقلانه تری بگیریم تا زود تر به آزادی مالی برسیم.

و در آخر اینکه مهارت های اجتماعی بیشتر از آنچه که فکر می­کنید می­توانند برایتان درآمد داشته باشند. و این چیزی است که من خیلی دیر فهمیدم.

وقتی وارد دنیای تجارت می­شوید، می­فهمید که به تنهایی پیشرفت نمی­کنید. شما باید یاد بگیرید با مردم همراه شوید. شما به افراد مناسب نیاز دارید تا در کنارتان باشند. شما باید توانایی متقاعد کردن دیگران را داشته باشید تا با شما همکاری کنند. حتی اگر نابغه باشید، بدون مهارت های اجتماعی احتمالاً خیلی پیشرفت نمی­کنید.

گاهی اوقات همۀ چیزی که نیاز دارید این است که یک وام برای کسب و کارتان بگیرید و یا یک سرمایه­گذار جذب کنید. حتی اگر شما یک کارمند باشید، هر چه مهارت های اجتماعی شما بهتر باشد، سریع تر ارتقا پیدا می­کنید و در نهایت حقوق بیشتری می­گیرید.

البته که پول در زندگی همه چیز نیست، اما قطعاً یکی از مهم ترین چیز هاست. و هر چه زود تر یاد بگیرید پول چه طور کار می­کند و چه طور درآمد بیشتر داشته باشید، بهتر خواهد بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *