09365495434

تفکر مثبت، آغاز راه موفقیت

اطرافتان را خوب بنگرید و افرادی را بیابید که موفقیت چشمگیری داشته‌اند. آیا می‌دانید چرا این افراد را موفق می‌دانیم؟ تفاوت چنین افرادی با دیگران در چیست؟ آیا آن‌ها موفق به‌دنیا آمده‌‌اند یا این‌که خودشان عامل این موفقیت بوده‌اند؟

افراد موفق، کمی با دیگران فرق دارند؛ چون آن‌ها نگرش متفاوتی به پیشامدهای معمولی زندگی داشته‌اند.

همه انسان‌ها در چرخه‌ای از اعتقادات و نتایج زندگی می‌کنند؛ اعتقادات و نتایجی که به‌هم ربط دارند. درنتیجه می‌توان گفت شما آنچه هستید که به آن اعتقاد دارید. حالا باید دید که چه عاملی باعث ایجاد اعتقادات شما شده است؟ درست حدس زدید؛ این افکار شما هستند که اعتقادات شما را تشکیل می‌دهند.

* باورهای شما، احساسات شما را در هر موقعیتی مشخص می‌کنند؛ زیرا باورهای شما برخوردتان نسبت به موقعیت ایجادشده را تعیین می‌کنند.

* احساسات به‌وجود آمده متأثر از نوع باور، بهعملکرد شما منجر خواهند شد؛ خواه این عملکرد و نتیجه مثبت باشد و خواه منفی.

* عملکرد موفق یا ناموفق شما، به موفقیت یا شکست همان نتیجه‌ای که گفته شد، منجر می‌شوند.

در این چرخه، افکار ما منشأ اصلی باورها، احساسات، عملکرد و نتیجه هستند. این چرخه در نمودار زیر نشان داده شده است:

  • باورها
  • احساسات
  • نتیجه
  • عملکرد

عامل اصلی موفقیت فردی چیست؟ اعتقاد فرد به موفقیت؟ احساساتی که در مسیر موفقیت ایجاد می‌شوند یا عملکرد فرد؟

برخی افراد معتقدند این باورها هستند که باعث موفقیت یا شکست ما می‌شوند. اگر فقط باور داشته باشیم فرد موفقی هستیم پس موفق خواهیم بود، چون اعتقاد راسخی داریم. عده‌ای تصور می‌کنند فقط احساسات باید تحریک شوند و ما باید براساس آن‌ها گام‌به‌گام پیش برویم تا به موفقیت برسیم. برخی دیگر باور دارند چیزی جز عملکرد درست، باعث پیروزی نخواهد شد.

به‌راستی عامل اصلی رسیدن به موفقیت چیست؟ باور ما به پیروزی؟ عملکرد ما برای پیروز شدن؟ یا احساسات ما؟

به‌طورکلی، نگرش یا همان افکار ما، موجب پیروزی یا شکست ما می‌شوند. داشتن تفکری مثبت یا منفی، به نتیجه دلخواه یا ناخوشایند منجر می‌شود. این ما هستیم که برای اهداف و نتایج زندگی‌مان تصمیم می‌گیریم. اگر تفکر مثبتی داشته باشیم، محکوم به پیروزی هستیم و اگر تفکری منفی داشته باشیم، محکوم به شکست!

بنابراین افکارمان را درست انتخاب کنیم تا جزء همان افراد موفق باشیم. این افکار هستند که آینده ما را رقم می‌زنند!

کلید موفقیت، داشتن تفکر مثبت است!

تفکر مثبت، آغاز راه تحول است

آنگلو می‌گوید: «اگر نتوانستید چیزی را عوض کنید، مهم نیست؛ طرز تفکرتان را عوض کنید!»

هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شویم، برای ۲۴ ساعتی که پیش‌رو داریم برنامه‌ریزی می‌کنیم. درواقع تصمیم می‌گیریم چه کاری را انجام دهیم و چه کاری را انجام ندهیم. این ما هستیم که می‌توانیم فرصت‌های پیش‌آمده را به موفقیت تبدیل کنیم. پس می‌دانیم چگونه موانع زندگی‌مان را از میان برداریم یا از آن‌ها عبور کنیم. اگر قرار باشد با هر تصمیمی به موفقیت برسیم، یعنی این‌که قدر تک‌تک فرصت‌هایمان را می‌دانیم و با تفکری مثبت تصمیم می‌گیرم و گام برمی‌داریم. آیا می‌دانید چگونه می‌توان با افکاری مثبت، فرد موفقی بود؟ در این‌جا شما را با ویژگی‌های افکار مثبتی که به موفقیت منجر می‌شوند، آشنا خواهیم کرد:

تفکر مثبت و اهداف: برای رسیدن به موفقیت لازم است اهدافتان را تنظیم کنید، چه اهداف بلندمدت و چه اهداف کوتاه‌مدتی که ذهن شما را درگیر کرده است. هنگامی‌که این اهداف وجود دارند باید کاری کنید تا به آن‌ها برسید و چیزی که باعث عملی شدن آن‌ها می‌شود، تفکر مثبت شما به اهدافتان است. تفکر مثبت در مراحلی که برای رسیدن به هدف خود طی می‌کنید، مهم است. کوشش و تلاش شما، باید با نگاه و نگرشی مثبت همراه باشد. در چنین حالتی، نگرش و باور مثبت شما «برانگیزاننده» و «موتوری محرک» برای رساندن شما به اهدافتان می‌شود. وقتی به کمک تفکر مثبت موفقیت خود را در ذهنتان شبیه‌سازی و تصویرسازی می‌کنید «احساس» خوبی در شما ایجاد می‌شود. کیفیت این احساس خوب، به قدرت و تجربه شما از حواس پنج‌گانه بازمی‌گردد. هرچه در تجسم خود با تفکر مثبت، لذت رسیدن به هدف‌هایتان را احساس کنید، بر میزان موفقیت شما افزوده می‌شود؛ بنابراین اجازه ندهید عظمت اهداف و سختی‌های رسیدن به هدف‌هایتان جلوی شما را بگیرد و سرعت شما را کاهش دهد. سعی کنید با هر قدمی که برمی‌دارید به نتیجه نهایی که همان رسیدن به هدف است فکر کنید، درحالی‌که به هدف خود نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوید. گام برداشتن با تفکری مثبت، ناهمواری‌ها و کاستی‌های راه را برایتان آسان و آسان‌تر می‌کند.

تفکر مثبت و سلامتی: حتی اگر تفکری مثبت داشته باشید، عاملی مخرب به نام اضطراب می‌تواند مانع رسیدن شما به موفقیت شود. به‌جای نگاه کردن به مشکل پیش‌رو و یاد کردن آن به‌عنوان عاملی ناامیدکننده و ترس از آن، می‌توانید آن را به مبارزه بطلبید. بی‌شک عبارت معروف: «بترس و اقدام کن!» را شنیده‌اید؟ تفکر منفی علاوه بر نرساندن یا دیر رساندن شما به موفقیت، باعث بروز بیماری‌های جسمانی در شما هم می‌شود. تفکر منفی عاملی مُسری است که حضور آن در ذهنتان شما را از مسیر موفقیت دور می‌کند. تفکر مثبت می‌تواند کلیدی برای رسیدن به موفقیت، سلامت و طول عمر شما باشد؛ پس، از آن غافل نشوید.

تفکر مثبت و تأثیر آن بر دیگران:همان‌طور که گفته شد، تفکر مثبت مُسری است. فرض کنید که شما یک فروشنده،‌ معلم، مهندس یا مدیر هستید. اطرافیان شما با فردی روبه‌رو می‌شوند که می‌دانند در کار خودش انسانی موفق است؛ بنابراین احساس «اعتماد» آن‌ها به شما چند ‌برابر می‌شود. می‌دانند با فردی صحبت می‌کنند که به کار خودش اعتماد دارد و به خواسته‌های آن‌ها گوش می‌دهد. مخاطبان شما تعامل و تأثیر موفقیت‌آمیزی را تجربه می‌کنند. درواقع مردم با تفکر و خلق و خوی شما ارتباطی مستقیم دارند و این فرمولی برای موفق بودن محسوب می‌شود.

تفکر مثبت و کار گروهی: اگر قصد دارید انسان موفقی باشد، باید از افکار و رفتارهای منفی دیگران دور بمانید؛ اما چگونه می‌توان این کار را انجام داد؟ اول این‌که دیگران را به‌خاطر مسائلی که رخ داده است سرزنش نکنید؛ بلکه مانند یک راهنما به آن‌ها کمک کنید تا مشکلات خود را از میان بردارند و به موفقیت برسند. اگر با دقت بیشتری به موضوع نگاه کنید متوجه می‌شوید که شما هم به موفقیت رسیده‌اید چون به افرادی کمک کرده‌اید که عامل موفقیت شما شده‌اند. همکاری با فردی که سعی دارد موفق شود، بزرگ‌ترین موفقیت شما هم محسوب می‌شود. تفکر مثبت، به موفقیت در گروه‌های کاری، خانوادگی و اجتماعی منجر شده و چه‌بسا قدمی در راستای صلح جهانی باشد!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *