09365495434

توسعه فردی و نقشه راه آن

توسعه فردی یک فرآیند مادام‌العمر است. در این فرآیند یاد می‌گیرید که توانایی‌ها و قابلیت‌هایتان را بهبود دهید، هدف از این قابلیت‌ها را در زندگی پیدا کنید و از آن‌ها برای استفاده از حداکثر پتانسیل‌هایتان استفاده کنید.
در این فرآیند شما روی خودتان سرمایه‌گذاری می‌کنید. روی توسعه‌ فردی برنامه‌ریزی می‌کنید و اینکه چطور در مقایسه با خودتان بهترین باشید. وقتی که این کار را می‌کنید، روابط، کار، زندگی خانوادگی و حس کلی شما در مورد زندگی روبه‌راه‌تر می‌شود. البته به این معنی نیست که هیچ مشکل و مانعی در زندگی شما وجود نخواهد داشت. مشکلات همیشه وجود دارند، اما شما بهتر از پس آنها برمی‌آیید و کاملا آماده هستید. عوامل بسیاری در توسعه فردی موثر است. با هم این عوامل را بررسی می نماییم:
۱-ایمان faith
موتور محرک و نیروبخش هر انسانی، ایمان اوست. این ایمان می تواند ایمان مذهبی و دینی باشد و می تواند ایمان به کار و موفقیت باشد. تا وقتی که انسان به موضوعی ایمان نداشته باشد، موفقیت در آن مسیر، دور از ذهن به نظر می رسد. و بی گمان یکی از مهم ترین عوامل توسعه فردی و موفقیت، همین ایمان است. در اینجاست که می توانیم ادعا کنیم: یک ایده متوسط با ایمان قوی نسبت به آن، بسیار موفق تر خواهد بود از یک ایده بسیار عالی و عدم ایمان به آن!
۲ – خانواده Family
تنظیم ارتباطات با خانواده، ارتباط موثر با اعضای خانواده، مسئولیت پذیری و پاسخگویی به خانواده از دیگر عوامل توسعه فردی است. انسانی می تواند در زندگی خود موفق باشد که به خانواده نیز اهمیت دهد و رابطه اش با خانواده اش سالم و پایدار و بر مبنای اصول باشد.
۳ – دوستی Friendship
دوستی پایدار و مناسب، احترام متقابل در دوستی، داشتن دوست زیاد و ارتباط موثر و کارآ و محترمانه با آنها، از دیگر عواملی است که به موفقیت یک فرد یاری می رساند. مهم، تعداد دوستان و کمیت آن نیست، مهم کیفیت دوستی و دوستان با کیفیت هستند و از آنجا که انسان در رفتار و کنش و منش، به میانگین کنش و رفتارِ دوستان نزدیک خود تبدیل می شود، کیفیت دوستی و انتخاب دوستان مناسب و تنظیم توقعات و انتظارات از دوستان، از عوامل توسعه فردی به شمار می رود.
۴ – تفریح Fun
زندگی، همه کار و تلاش نیست و تفریح و لذت بردن از زندگی، بخش مهمی از حیات ماست که آثار مناسبی بر زندگی ما برجای می گذارد. تاثیر شگفتِ تفریح مناسب، به جا و به موقع در زندگی فردی و اجتماعی و در ایجاد آرامش و موفقیت، امری است که از سوی هر روانشناسی قابل تایید است.
۵ – تمرکز Focus
از دیگر عوامل توسعه فردی، تمرکز است، گرچه داشتن سبدی از فعالیت های متنوع و آگاهی داشتن نسبی از موضوعات مختلف، امری نیک و در عین حال، لازم به نظر می رسد، اما از شاخه ای به شاخه ای پریدن و عدم تمرکز و تنوع بی جا، فرد را از کسب موفقیت باز می دارد. ما در هر موقعیت و هر نقشی باید بتوانیم با تمرکز به سوی هدفی که مد نظر مان هست، حرکت کنیم. تمام مخترعین، مکتشفین، هنرمندان، ورزشکاران، سیاستمداران، سرمایه داران و… به شرطی موفق شده اند که حداقل در یک بازه زمانی از زندگی شان بر روی هنر و حرفه و مزیت و استعداد خودشان تمرکز کرده اند.
۶ – موفقیت مالی Finance
ما تمامی این ۹ عامل دیگر را بررسی می کنیم که تاکید نماییم موفقیت، فقط منحصر به موفقیت مالی نیست و انسانی به توسعه و تکامل می رسد که در عرصه های مختلف بتواند توسعه پیدا کند و ارتباطاتش، تلاشش، کنش و رفتارش و هدفش فقط، کسب درآمد نباشد؛ اما به هر روی یکی از جنبه های موفقیت، موفقیت مالی است و این که با توازن در این زمینه و زمینه های دیگر، به تکامل و رشد برسیم و با آرامش در مسیر موفقیت حرکت کنیم.
۷ – انتقاد پذیری وبازخورد Feedback
انسان توسعه یافته و موفق، فردی است که فرهنگ انتقاد پذیری و بازخورد از دیگران را داشته باشد و با حس کردن و ایجاد سنسورهای مختلف از اطرافیان و محیط اطرافش، نسبت بهانتقادها و نظرات دیگران حساس باشد و با اصلاح رفتار و کنش خود، از آزار و اذیت دیگران امتناع نماید. هم حس کردن دنیای اطراف و واکنش دادن به آن اهمیت دارد هم انتقاد پذیر بودن و پذیرا بودن نظرات دیگران.
۸ – پذیرش شکست Failure
یکی دیگر از عوامل توسعه فردی، پذیرش شکست و باور کردن آن است. ما نه باید آنقدر مغرور باشیم که هیچگاه شکست خود را نپذیریم و نه باید آنقدر ضعیف باشیم که در هر کاری دچار شکست شویم! پذیرش شکست و درس گرفتن از خطاها و اشتباهات، بهترین مسیر زندگی است که حتی ممکن است بارها در زندگی انسان اتفاق بیفتد اما اگر فردی بتواند از شکست هایش، سکویی برای موفقیت بسازد، بی گمان همین شکست ها نیز می تواند به عنوان عوامل موفقیت و توسعه او تلقی گردد.
۹ – توجه به آینده Future
آینده برای همه، امید بخش و استرس زا می باشد اما ماندن در گذشته و غرق شدن در حال نیز، خطرناک و عقب نشینی است! انسان موفق همواره به سناریو نویسی کرده و برنامه ریزی می کنند و به جای آن مقهور آینده شود، سعی می کنند یا آینده را بسازد یا بر موج آن سوار شود. و این رازی است برای موفقیت انسانها توسعه یافته.
۱۰_سلامت روان و توازنfitness
توازن و سلامت بدنی و فیزیکی و روحی و روانی،دیگر عامل توسعه فردی است که انسانهای موفق همواره به آن توجه می کنند و توجهی می‌کنند که نسبت به بدن خود و روح و روان خود دارند، کمتر دچار بیماری و استرس و مشکلات روحی و روانی می‌شود و با ارائه رفتار مناسب و نرمال، میتوانند موفقیت و توسعه را برای خود به ارمغان آورند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *