خصوصیات افراد خودساخته

فرد خودساخته درک کارآمدتری از واقعیت دارد و با آن احساس راحتی بیشتری می‌کند. او قادر است خوب و بد و بالا و پایین‌ها را بپذیرد و تفاوت آن را تشخیص دهد.

فرد خودساخته به معنای فردی است که درصدد واقعیت دادن به توانایی‌های خود است. یعنی کسی که قابلیت‌های خود را شناخته و برای رسیدن و کامل‌کردن آنها تمام تلاش خود را انجام می‌دهد. در متن زیر نکاتی از خصوصیات این فرد آمده است که پس از مطالعه کردن می‌توانید خود را محک بزنید.

نتیجه‌ای که به دست می‌آورید، نمایش شهودی نقاط ضعف و قدرت شما در حرکت به سمت به واقعیت کشاندن توانایی‌های فردیتان است. وقت بگذارید و به این فکر کنید که واقعا چرا در برخی خصوصیات قوی‌تر از بقیه هستید.

۱- فرد خودساخته درک کارآمدتری از واقعیت دارد و با آن احساس راحتی بیشتری می‌کند. او قادر است خوب و بد و بالا و پایین‌ها را بپذیرد و تفاوت آن را تشخیص دهد.

۲- پذیرش خود، دیگران و طبیعت: فرد خودساخته واقعیت را همان طور که هست می‌بیند و مسوولیت آن را نیز به گردن می‌گیرد.

۳- فرد خودساخته در کارهای خود سادگی و فوریت دارد. به عبارت دیگر، این افراد آن طور که دیگران تصور می‌کنند، معلق نیستند. او قادر است هر کاری را که به نظرش خوب و طبیعی می‌رسد، انجام دهد و دلیلش هم خیلی ساده است، چون احساس خوبی نسبت به آن کار دارد. سعی نمی‌کند دیگران را آزار دهد و برای خوبی‌ها ارزش و احترام قائل است.

۴- مشکل محوری: ‌فرد خودساخته کسی است که شدیدا روی مشکلات خارج از خودش تمرکز می‌کند. او درگیر مشکلات دیگران و مشکلات جامعه است و برای تسهیل آن مشکلات تلاش می‌کند.

۵- جدایی و نیاز به حریم خصوصی: با وجود همه دغدغه‌های او برای جامعه، فرد خودساخته نیاز دارد با خود تنها باشد. او از زمان‌هایی که به تنهایی غرق در تفکر و تعمق می‌شود، لذت می‌برد و دوست ندارد همیشه مردم در اطرافش باشند. فقط با چند نفر از نزدیکان است و لزومی هم نمی‌بیند که همیشه با آنها در ارتباط باشد. حضور آنها به‌تنهایی کافی است.

۶- خودمختاری و استقلال از فرهنگ و محیط: فرد خودساخته قادر است تصمیم بگیرد و خود کارهایش را انجام دهد. او به خودش اطمینان و اعتماد کامل دارد.

۷- طراوت همیشگی: فرد خودساخته از ساده‌ترین و طبیعی‌ترین چیزها احساس لذت می‌کند. غروب آفتاب همیشه برای او زیباست. به همین دلیل همیشه به تماشای آن می‌رود. هنوز هم از انجام بازی‌های دوران کودکی خود لذت می‌برد.

۸- تجربه عارفانه، عالی‌ترین درجه: این افراد همیشه تجربیاتی دارند که باعث می‌شود احساس شناور بودن به آنها دست دهد. خود را هماهنگ با دنیای اطرافشان می‌بینند و تصور می‌کنند که در یک برهه از زمان، بخشی از واقعیتی متفاوت هستند.

۹- حس همبستگی: آنها نسبت به همه مردم احساس دارند. از آدم‌هایی که در اطرافشان وجود دارد، آگاهند و نسبت به آنها حساسند.

۱۰- ارتباطات میان‌فردی: چنین اشخاصی، ارتباطات میان‌فردی عمیق‌تر و شدیدتری نسبت به دیگر افراد بزرگسال دارند. آنها توانایی عشق ورزیدن و دوست‌داشتن دارند که برای بقیه افراد به نظر غیرممکن است. معمولا دوستان کمی دارند؛ اما همین ارتباطات کم بسیار عمیق و پرمفهوم هستند.

۱۱- ساختار شخصیتی دموکراتیک: فرد خودساخته به برابری انسان‌ها معتقد است. این که هر انسان حق حرف زدن دارد و هر انسان نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارد.

۱۲- تشخیص بین راه و هدف، خوب و بد: آنها تفاوت میان راه و هدف، خوب و بد را می‌دانند و طوری تشخیص می‌دهند که باعث لطمه خوردن به خودشان یا دیگران نشود.

۱۳- حس شوخ‌طبعی فلسفی یا غیرخصومت‌آمیز: از شوخی لذت می‌برند، دوست دارند بخندند و لطیفه تعریف کنند؛ اما نه به قیمت آزار دادن دیگران. آنها با این که می‌توانند خیلی جدی باشند؛ اما افرادی خوش‌طینت به نظر می‌رسند.

۱۴- خلاقیت: فرد خودساخته می‌تواند شدیدا خلاق باشد. خلاقیت خود را می‌تواند در ابعاد مختلف با نوشتن، نواختن موسیقی، خیال‌پردازی و هر چیز دیگری نشان دهند.

۱۵- مقاومت در برابر فرهنگ‌پرستی، برتری هر‌فرهنگ خاص: هر انسانی به طریقی فراتر از فرهنگ خود قرار دارد، یعنی فردیتی عمیق دارد و می‌تواند فرهنگ را منتقدانه ارزیابی کند؛ طوری که خودش تصمیم بگیرد که چه چیز برایش بهتر است.

۱۶- نواقص فرد خودساخته: افراد خودساخته افرادی‌اند که از این واقعیت آگاهی دارند که کامل نیستند و آنها هم مثل افرادی که در کنارشان قرار گرفته، کمی و کاستی‌هایی دارند و همیشه چیزهای تازه‌ای برای یاد گرفتن و راه‌های تازه‌ای برای رشد وجود دارد. افراد خودساخته با این که با خود خیلی راحت هستند؛ اما هیچ وقت دست از تلاش برنمی‌دارند.
#خودساخته
#سادگی
#فوریت
#مشکل_محوری
#پذیرش_خود_دیگران_طبیعت
#حریم_خصوصی
#خودمختاری_استقلال_از_محیط_و_فرهنگ
#حس_همبستگی
#حس_شوخ_طبعی
#خلاقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − یک =