09365495434

۱۰ راز برای افزایش ایده و خلاقیت

همه انسان ها ظرفیت خلاق بودن را به صرت بالقوه دارند. اما شیوه ی به کارگیری خلاقیت در هر فرد متفاوت و منحصر به فرد است. برای افزایش میزان خلاقیت و تولید ایده تمرینهای زیر می تواند کمک بسزایی در توسعه مهارت خلاقیت شما داشته باشد

 

  1. یک دفترچه ی یادداشت و مکتوب سازی افکارتان

شاید فکر کنید که این کار هیچ فایده ای ندارد اما واقعیت این است که هرگاه شما یک ایده را یادداشت می کنید ذهن شما به صورت ناخودآگاه بر روی آن ایده کار می کند و پس از مدتی ایده های بهتری را بیان خواهد کرد.

 

  1. طوفان فکری یک نفره

اجازه بدهید که ذهن تان آزادانه و بدون هیچ محدودیت از یک فکر به فکر دیگر بپرد. در زمان های مشخصی از روز یا هفته جلسه ی طوفان فکری خود را بر پا کنید. به فکرتان اجازه بدهید آزادانه عمل کند. این کار باعث می شود که ذهن فارغ از هر محدودیتی تعداد زیاد ی ایده تولید کند که بسیار به خلاقیت کمک می کند.

 

  1. قبل از خواب بنویسید

قبل از خواب ایده هایی را که برای کسب و کاریا زندگیتان دارید را یادداشت کنید. به این ترتیب روز بعد که از خواب بیدار می شوید ذهن تان آماده تر است و توان خلاقیت تان بالاتر. با این کار راحت تر استراحت می کنید زیرا ذهن تان برای تولید این ایده های به شدت خسته می شود.

  1. نقاش افکار و ایده ها باشید

یک مداد در دست بگیرید و شروع به نقاشی کنیدقرار نیست که نقاش حرفه ای باشید همین که بتوانید یک طرح کلی از ایده بکشید کافی است. این کار به شدت خلاقیت شما را افزایش می دهد. وباعث می شود کمی بیشتر ایده تان منطقی  و به واقعیت نزدیک شود.

 

  1. تجربه کردن را جدی بگیرید

تجربه کنید هر کاری را نه اما ایده هایتان را صحبت در باره محصول پیشننهادی و موضوع مدنظر تان که در ذهن شما وجود دارد با عث می شود تا حد.دی تجربه مفید را جع به آن موضوع داشته باشید. تجربه ها نگاهتان را وسعت می بخشند و به ذهن شما یاد می دهند که همیشه اولین ایده بهترین ایده نخواهد بود.

 

  1. به تلفن همراه و لپ تاپ خود برای خلاقیت نیاز ندارید

زمانی که می خواهید ایده هایتان را یادداشت کنید از وسایل الکترونیکی استفاده نکنید. به جای آن یک قلم و کاغذ بردارید و شروع به نوشتن  به شیوه ی سنتی کنید. یکی از مهم ترین آرمان های وسایل الکترونیکی مثل تلویزیون و کامپیوتر بر هم زدن حواس شماست. اجتناب بیشتر از آنا باعث افزایش موفقیت و تمرکز شما در تولید ایده و خلاقیت می گردد.

 

  1. چای و قهوه همراه شما

چای به طرز معجزه آسایی خستگی را از تن شما به در می برد. قهوه عملکرد متفاوتی دارد. کافئین موجود در آن خواب آلودگی ذهن را می برد و نیروی خلاقه تان را فعال می کند. شما باید بدانید که کارخانه ذهن شما برای تولید فکر به سوخت نیاز دارد. تلاش کنید با مواد اینچنینی هنگام خستگی خلاقیتتان را افزایش دهید.

 

  1. دوستان خلاق

سعی کنید با افراد خلاق و نوآور برخورد کنید. آن ها الهام بخش شما هستند و می توانند به شما نظرات سازنده بدهند. شما می توانید با برگزاری جلسا طوفان فکری و… در جمع های خلاق نقش موثری در توسعه خلاقت خود داشته باشید.

 

 

  1. ایده هایتان را در صورت امکان عملیاتی کنید

زمانی که یک ایده به ذهن تان می رسد آن را تا آخر دنبال کنید. اگر ایده های تان را به مرحله ی عمل برسانید احساس موفقیت می کنید و این در نهایت برای شما به یک عادت تبدیل خواهد شد. البته باید توجه کنید که ایده تان قابلیت عملی شدن را داشته باشد.

 

  1. خودتان را دست کم نگیرید

یادتان باشد خلاقیت یک مدل ذهنی نیست بلکه حالتی است که شما می توانید در خود ایجاد کنید. اگر در همان وهله ی اول ایده تان خلاقانه نبود، نا امید نشوید. به خودتان کمی استراحت دهید و اجازه دهید ذهن تان بر روی ایده کار کند. این کار حتما باعث می شود شما خلاقانه تر بی اندیشید و به مرور زمان بهتر عمل کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *